Teknolojinin Zararları Nelerdir?


Teknoloji deyince insanların aklına ilk anda gelişimler ve yenilikler gelmekte. Teknolojinin zararları nelerdir denince bir çok soru aklımıza gelebilir veya olasılık. Yararlarından sürekli bahsedilmekte. Peki hiç kendinize sordunuz mu , teknoloji zararlı olabilir mi? Ya da sizleri zora sokacak durumlar doğurur mu? Diyebiliriz ki teknolojinin yararları kadar zararları da vardır. Örnekler verecek olursak hava, su ve toprağa olan zararları çoktur. Bu üç doğa olayı üzerinde zararları bulunmaktadır.

İnsanlar sadece olumlu yönlerini görürken olumsuz yanlarına dikkat etmemekte. Fakat bu tarz teknolojik gelişmelerin zararları da fazla olabilmekte. Bu tarz teknolojik zararları engellemeye çalışılsa da engellemek bir hayli zor olabilmektedir. Sizler ile teknolojinin zararları ile alakalı birkaç maddeden bahsetmekten sakınca duymuyoruz.

Doğayı Etkileyen Teknolojinin Zararları:

1-Öncelikle ulaşımdan bahsetmeliyiz. Trafik konusunda değinilecek birçok konu var fakat kısaca belirtecek olursak: trafikte oluşan birçok arabanın egzoz dumanı havaya çok büyük zararlar vermekte. Bu yüzden ozon tabakası delinme yolunda ilerlemekte.

2-Ormanlardan da kısaca bahsedecek olursak ağaçlar denetimsiz bir biçim de kağıt üretmek için düzensiz ve izinsiz kesilmekte. Bu şekilde oksijen üretiminin önüne geçiliyor.

3-Fabrikalarda birçok makine çalışıyor. Bu makinalar ile alakalı önlemler alınmıyor. Bu bakımdan fabrika bacaları içerisinden her gün zehirli gazlar atılıyor. Atıklar yüzünden oksijen azalmakta ve atmosfer zarar görmekte. Hava kirliliği nedeni ile asit yağmurları oluşabilmekte. Asit yağmurları ise toprak ile temas ederek çok büyük zararlar ile karşımıza çıkabiliyor.

4-Fabrika atıkları sadece toprağa ve havaya zarar vermiyor. Ayrıca atıklar suya atıldığında su kirliliklerine de neden olabiliyor. Her yıl milyonlarca deniz canlısı ölebiliyor. Sadece deniz canlıları değil insanlar da bu atıklar yüzünden su tüketiminde büyük riskler ile karşılaşabiliyor.

5-Borular ve tanklar ile taşınmakta olan petrolde suya karışabilmekte. Buda insanlığı olumsuz etkileyen faktörlerin başında geliyor.

6-Tıbbi üretimler için radyoaktivitenin etki etmesi de büyük zararlar verebilmekte. Tıbbi hayvansal ürünlerin üretimi içinde zararlı ürünler kullanılabilmektedir.

Not: Atıklar er ya da geç gün yüzüne çıkacak ve atmosfer delinecektir. Bu delikten sonra geri dönüş de olmayacaktır. Elektrik ile çalışan teknolojik ürünler hastalıklar yayacak ve kanser de gün geçtikçe artış gösterecek. Çocuklar küçüklüğünden büyüklüğüne kadar kullanmış oldukları bu teknolojik aletler yüzünden büyük zararlar görecek. Sadece bedenen değil ruhen de ülkeler zedelenme yaşayacak.

Teknolojinin Yararları adlı makalemizi okuyarak, teknolojinin yararları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Teknolojinin Zararları Nelerdir? (22 Yorum)

  1. evet bir bilgi birikimi var ama bahsettiğiniz gibi bir makale niteliği taşımayan bir yazı…

    • kesinlikle. yararları zararlarından daha fazla hatta. ayrıca yararlarına verilecek örnekler zararlarına göre daha güçlü ve etkili bence.

  2. teknoloji zararları ile ilgili çok kaliteli bilgiler bulunmakta çok teşekkür ederim. Yaşasın Bilgi Hocası 🙂

  3. Teknolojinin zararları arasında bence en önemli zararlı etken sadece ve sadece televizyon olduğunu düşünmekteyim. Başımıza teknoloji ile ilgili ne geldi ise hep tv yüzünden gelmekte.

    • Teklonojinin zararları ile ilgili ödevim için çok yayrarlı bilgiler aldım yaşasınn BİLGİ HOCASI.

  4. Teknolojinin zararlarından bıktık artık, dostluk arkadaşlık kalmadı, herkes telefona takılmış gidiyor onunla yaşıyor.


error: Content is protected !!
Daha fazla Teknoloji
İşlemci Nedir, Görevleri Nelerdir?

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Kapat