Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Şubat 2018

Türk Girişimcilerden Dünyada Benzersiz Bir Uygulama | MentalUP

Türk Girişimcilerden Dünyada Benzersiz Bir Uygulama | MentalUP
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
En çok teknoloji ve bilim ağırlıklı makalelerin yer aldığı, bilgi hocası sitesinde aradığınız bilgiye ulaşarak faydalanabilirsiniz.

Merhaba, sizlere yakın zamanda uygulama ekibine dahil olduğum ve beni oldukça heyecanlandıran bir girişimden bahsetmek istiyorum. Girişimin (uygulamanın) adı MentalUP. Beni en çok heyecanlandıran kısmı ise MentalUP’ın Türkler tarafından geliştirilmiş başarılı bir uygulama olması ve dünyada tam anlamıyla başka bir muadilinin olmaması. Merak ettiniz değil mi?

Kısaca bahsedeyim:

MentalUP bir tür beyin egzersizleri uygulaması. Bilindiği gibi insan beyni çalıştıkça ve egzersiz yaptıkça gelişen bir yapıya sahiptir. MentalUP’ın arkasındaki güçlü ekibin hazırladığı oyunlaştırılmış egzersizler ile bu süreç bir hayli eğlenceli hale gelmiş durumda. Oyun şeklinde tasarlanan beyin egzersizleri, zihninizin daha dinç kalmasına yardımcı oluyor, potansiyelinizi keşfetmenizi ve artırmanızı destekliyor.

Bu girişimin en temel farkı: Bütün yaş grubuna hitap etse de, zihinsel becerileri geliştirmenin en önemli olduğu 4-14 yaş arası çocukları hedeflemesi. MentalUP Zeka Oyunları, bu yönüyle dünyada rakipsiz. Girişimin kurucuları Reşit Doğan ve Emre Özgündüz birer bilgisayar mühendisi. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta kurdukları bu girişimi şimdi dünyaya sunmak için hazırlanıyorlar.

Biraz da ekipten, oyunların hazırlanma surecinden ve bulunduğumuz konumdan bahsedeyim:

Ekip, bir startup firmasına göre oldukça geniş. Danışmanlarla birlikte 15-20 kişilik profesyonel bir kadroya sahip. Uzman pedagoglar, oyunlaştırma uzmanları, kullanıcı deneyimi uzmanları, ürün programlamasında bilgisayar mühendisleri ve dijital pazarlama ekibi ile kusursuz işleyen bir döngü var. Ürünün mobil versiyonlarını yönetmek ise benim görevim. Başlayalı kısa bir süre olmasına rağmen Android markette 500.000 kullanıcıya gelmek üzereyiz. Önümüzdeki 6 ayda 1 milyon kullanıcıya Google Play üzerinden ulaşmak istiyoruz. IOS tarafında ise uygulama neredeyse hazır. App Store’a yüklememize ramak kaldı diyebilirim. Hatta siz bu yazıyı okurken yüklenmiş olabilir 🙂 Uygulamanın web versiyonu ise her gün gelişmeye devam ediyor. Örneğin, aşağıdaki sayfada, web versiyonun nasıl çalıştığını test edebileceğiniz oyunlar var.

Sponsor Reklam

https://www.mentalup.net/hafiza-oyunlari

Eğitim kalitesiyle Türkiye’de isim bilinirliği sağlamış zincir okulların büyük bir bölümü MentalUP’ı eğitici materyal olarak ders müfredatına ekledi. Doğru bir iş yaptığımıza inanıyorduk ama bu gelişmeler de bizi onaylamış ve motive etmiş oldu.

Uygulama Nasıl Çalışıyor?

Öncelikle uygulamanın kullanıcıya göre özelleştiğini söyleyerek başlayayım. Kullanıcıya gelen günlük egzersizler, kullanıcın önceki çalışma planlarındaki başarı ve aksiyonlarına göre otomatik geliyor. Bu sayede, özellikle geliştirmeniz gereken alanlar üzerine odaklanılmış oluyor. Üstelik egzersizlerin zorluk seviyesi de kullanıcının performansına göre otomatik şekilleniyor. Tüm bu aksiyonların sonucunda gelişim grafiğiniz oluşuyor. Gelişim grafikleri sayesinde hem zaman içerisindeki gelişiminizi takip edebiliyor, hem de öne çıkan yönlerinizi keşfediyorsunuz. Bir de uygulama içinde kendinizi yaşıtlarınızla her an kıyaslayabiliyorsunuz.

Oyun ve Uygulamaların Hazırlanma Süreci Şöyle:

Öncelikle uygulamalar için oyun tasarımcılarımız bir şablon oluşturuyor. Ardından pedagoglar ile “bu şablonu en verimli ve en uygun hale nasıl getirebiliriz” diye uzun uzun çalışıyoruz. Bu çalışma sonrasında uygulamanın web, telefon ve tablet kullanıcı arayüzlerinin tasarlanması, kullanıcı deneyiminin kusursuz hale getirilmesi sureci başlıyor. Bu işlemler de tamamlandıktan sonra uygulamaları kullanıma açıyoruz. Şuana kadar bu şekilde hazırlanmış 60’tan fazla eğlenceli ve bilimsel oyunumuz var. Oyunlara yeni seviyeler eklemeye, geliştirmeye de devam ediyoruz.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Mobil uygulamalarımız ve kullanıcı sayımız günden güne büyüyor. Özellikle Avrupa ülkelerinden uygulamamıza yoğun talep var. Çok kısa sürede Avrupa’dan başlayarak dünyaya açılmayı hedefliyoruz.

 

Halil Keskin | Mobile Project Manager

 

Bir önceki yazımız olan Öğretmenler Günü Hediyeleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz