Ultrasonda Bebek Ne Zaman Görülür?


Tıbbın gelişmesiyle birlikte birçok farklı görüntüleme sistemi kullanılıyor. Eğer ultrasonda bebek ne zaman görülür.  Artık bebeklerin cinsiyetleri en net şekilde aylar öncesinden görülebiliyor. Bebeklerin cinsiyetlerinin bilinmesi ise aileler için son derece önemli oluyor. Bunun birçok farklı nedeni bulunuyor. Bu nedenleri yazımızın içerisinde ayrıntılı olarak sıralayacağız. Ancak öncesinde ultrasonda bebek ne zaman görülür sorusunun cevabını vermiş olalım.

Ultrason görüntüleme sistemleri hamilelik süresi boyunca doktorunuzun gerekli gördüğü şekilde uygulanması gereken bir sistemdir. Bu sayede anne ve bebek sağlığı görüntülenir ve bebekte meydana gelen tüm fiziksel değişimler belirlenmiş olur. Tabi, bu görüntülemeler sırasında bebeklerin cinsiyetleri de görülür. Hamileliğin 5. Ve 6. Aylarında ultrason görüntülemelerinde bebeklerin cinsiyetleri net olarak görülebilir. Bazı bebekler 5. ayın başlarında cinsiyetlerini gösterirken bazı bebekler 6. ay sonuna kadar cinsiyetlerini göstermeyebiliyor.

Bebeğe dışarıdan hiçbir müdahale edilemez. Ultrason son derece kaliteli bir görüntüleme sistemi olsa da sadece bebeğin gösterdiği görüntüyü alacak ve sizlere gösterecektir. Bazen bebekler cinsiyetlerini saklayabiliyorlar. Kamera açısına uygun olmayan pozisyonlarda bebekler cinsiyetlerini göstermiyor ve bu durumdan dolayı da cinsiyet belirlemesi bir sonraki kontrole kalabiliyor.

Ultrasonda Bebek Cinsiyeti Ne Zaman Görülür?

Hamilelik dönemleri belli evrelere ayrılmıştır. Bu evreler bebeğin gelişimine göre belirlenmiştir. Hamileliğin ilk zamanlarından doğuma kadar ayrılmış olan bu dönemler şu şekildedir.

Hamileliğin beşinci haftasında kol ve bacak çıkıntıları belirir ve bu dönemde ultrasonda bebeklerin kal atışları dinlenebilir. Tam anlamıyla bir vücut şekillenmesi söz konusu değildir.

  1. haftadan başlayan ve hamileliğin 13. Haftasına kadar devam eden dönemde bebeklerin kol ve bacakları gelişirken, beyinsel gelişimleri, iç organları da gelişir. Parmakları belirmeye ve birbirinden ayrılmaya başlar. Bu haftalarda hareket haline gelen anne rahmindeki bebekler hala cinsiyetlerini göstermezler.

Her hafta gelişen ve değişen anne karnındaki bebekler plasenta içinde doğum sonrası halini almaya çalışırken 20 ve 25. Haftalar arasında bebeğin cinsiyeti oluşmaya başlar. Bebeğin izin verdiği ölçüde görüntülenebilen cinsiyetin öğrenilmesi bu hafta aralıklarında tamamlanır. En heyecanlı bölümlerden olan ultrasonda bebeğin cinsiyeti ne zaman görülür sorusu çiftlerin en çok araştırma yaptığı konu olmaktadır.

Bebeğin cinsiyetinin doğmadan öğrenilmesi öncelikle isim bulma konusunda son derece avantaj sağlıyor. Doğuma daha haftalar varken bebeğe koyulacak isim belirlenebilir ve bebeğin cinsiyetine göre hazırlıklar yapılmaya başlanabilir. Erkek bebekler için mavi tonlarda kız bebekler için ise pembe tonlarda odalar, eşyalar ve bebek ürünleri hazırlanabilir.

Ultrasonda Bebek Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Annelerin ve babaların merak ettiği bebek gelişim evrelerinden biri de bebeğin kalp atışının ne zaman duyulacağı yönündedir. İlk yaşam belirtisi olan ve ondan gelen ilk ses olan kalp atışları ultrasonda ne zaman duyulur sorusunun cevabı ise hamileliğin 8 veya 10. Haftası olarak karşımıza çıkıyor. Bazı bebeklerin hamilelik gelişim süreçlerine göre bu zaman dilimi 4. Haftalara kadar düşmektedir. Aynı şekilde bazı bebeklerde ise kalp atış seslerinin duyulması 6. Haftayı bulabilmektedir.

Çiftlerin aile olmasını sağlayacak ve annelik, babalık vasıfları kazandıracak olan bebeklerinin hamilelik süresi boyunca gelişim evrelerini takip etmesi hem sağlık açısından hem de bebeğin görüntülenmesinin verdiği mutluluk açısından oldukça iyi bir çözümdür. Belli aralıklarda doktor kontrolünde bebeğinizin görüntülenmesini sağlayabilir ve bu görüntüleri de alarak saklayabilirsiniz. Özellikle doğuma yakın olan dönemlerde anne karnındaki bebekler tam fiziksel görünümünü alacak ve doğum sonrası haline oldukça benzeyecektir. Bu anların alınması ve saklanması ilerleyen zamanlar için oldukça iyi anılar olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın