Valinin Görevleri Nelerdir?


Türkiye 81 ilde vali bulunmaktadır. Bu valinin görevleri ise oldukça önemlidir. Özellikle memurluk ve yöneticilik noktasında da birçok kişi çalışmakta. Vali ise birçok görevi yerine getirmektedir. Şehirlerin önemli gelişme ve değişme görevlerini de yönetmektedir. Şehirdeki önemli yönetim organları da valinin yönetimi içerisine girmektedir. Ülkelerin cumhurbaşkanı nasıl var ise şehrin büyüğü de vali olmaktadır. Bu derece önemli bir göreve sahip olan vali bilgili ve kültürlü olmalıdır. Şehrin tüm değerlendirmesi ve yönetimi valiye aittir. Şehrin en büyük organı validir. Şehri yönetir ve daha birçok görevi de vali üstlenir. Tüm bu görevleri sıralamak için sizlerle bu yazıyı paylaşmak istedik.

Özet ile Valinin görevleri;

1.Valinin görevlerinden birincisi yönetmekte olduğu şehri cumhurbaşkanı bayramında törenlerde yönetir ve tebrikleri de kabul eder.

2.Şehre ait olan tüm yönetmelikleri ve hükümleri sağlar. Ayrıca uygulamaları da sağlar. Ayrıca vali başbakanlıktan almış olduğu tüm emirleri de yerine getirme yükümlüsüdür.

3.Kanunlar ile alakalı yeni hükümleri de vali uygular. Bu tarz hüküm ve kararları baş organdan alır ve en iyi şekilde hayata geçirir.

4.İlin her açıdan idaresini vali gerçekleştirir. Düzenini ve gidişatını da vali yapar. Şehirdeki teşkilatı ve görevi olmayan memurların işlerini belirler. Görevlerin başında memur olmadığı zamanlarda ise o görevleri yerine getirir.

5.Tüm başkanlıkları ve daire işlerini vali gözetler. Şehirdeki devlet memurlarını direk olarak atar. Bazı görüşlerini ve bilgileri sunar. Görev yerlerini de vali belirler.

6.Şehirde bulunmakta olan yönetim ve kurtuluş görevlerini de valiler idare eder.

Valileri iç işleri bakanlıklarından atarlar. Son derece kolay ve iyi bir biçimde atanırlar. Valiler de atamadan önce belirli sınavlara girmelidir. Kolay olmayan bu sınavları geçmesi de son derece zordur.

Bir önce ki yazımız olan Yunus Emrenin eserleri adlı konumuzu okuyarak, Yunus Emre’nin tüm eserleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Valinin Görevleri Nelerdir? (5 Yorum)


error: Content is protected !!
Daha fazla Eğitim
Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları 2016 2017

Yunus Emre Kimdir? Eserleri Nelerdir?
Yunus Emrenin Eserleri

Kapat