Windows.old Klasörünü Silersem Ne Olur, Nasıl Silerim? Resimli Anlatım


Windows.old Klasörünü Silersem Ne Olur, Windows.old Klasörünü Nasıl Silerim? Resimli Anlatım

Windows.old klasörü hakkında aklınıza takılabilecek; windows.old klasörünü silersem ne olur, bilgisayarıma herhangi bir zararı olur mu? Windows.old klasörünü nasıl silerim? Gibi tüm bu sorulara resimli açıklamalarla yanıtlar vereceğiz. Oldukça titiz birisiniz ve bilgisayarınızda işinize yaramayıp fazladan yer kaplayan dosyaları, uygulamaları silmek istiyorsunuz fakat diğer yandan da bu dosyayı veya uygulamayı silersem bilgisayarıma herhangi bir zararı olur mu, kaş yapayım derken göz çıkarır mıyım diye de aklınızda bir soru işareti kalıyorsa yazımızı okumaya devam edin. Dilerseniz önce windows.old klasörü nedir, bilgisayarın neresinde bulunur? buna değinelim.

Windows.old klasörü nedir? Nerede Bulunur?

Eğer bilgisayarınızda windows sürüm yükseltme veya format ama gibi herhangi bir işlem yaptıysanız mesela windows 8 işletim sürümünden Windows 10 işletim sürümüne geçiş yaptıysanız yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere bilgisayarınızın windows(C:) sürücüsünde Windows.old adında eski işletim sisteminize ait dosyaları barındıran bir klasör oluşmaktadır. Şimdi gelelim en can alıcı noktaya; ben bu klasörü silmeli miyim, silersem de bilgisayarıma herhangi bir zararı olur mu?

Windows.old klasörünü silmeli miyim? Silersem ne olur, bilgisayarıma herhangi bir zararı olur mu?

Windows.old klasörünü silebilir miyim?: Eğer ki eski işletim sistemine geri dönmek gibi bir düşünceniz yoksa, yani diyelim ki Windows 10 yüklediniz ve bir daha Windows 8’e geri dönmeyi düşünmüyorsanız ya da usbden format atmak suretiyle windowsu yüklediyseniz bu klasörü gönül rahatlığıyla silinebilir. Bu durum bilgisayarınızda herhangi bir problem yaratmayacaktır. Aksine size boş alan kazandıracaktır ki o da şöyle;
Windows.old klasörü sizin bir önceki Windows işletim sisteminizde bulunan dosyaları ve klasörleri içerdiği için diskinizde fazladan yer kaplayacaktır ve siz bu klasörü silmek suretiyle diskinizde fazladan boş alan kazanmış olacaksınız. Özellikle de disk alanınız sınırlı ise diskte yeterli alanınız yoksa windows.old klasörünü mutlaka siliniz.

Windows.old klasörü nasıl silinir? Windows.old klasörünü silme, windows.old klasörü kaldırma

Windows.old klasörünü nasıl silerim? Windows.old klasörü silme: Windows güncelleme, format atma, windows sürüm yükseltme sonrasında bilgisayarımızın windows(C:) sürücüsünde otomatik oluşan windows.old klasörünü silmek için en etkili ve hızlı yöntem “Disk Temizleme Aracı” dır ve bu araç sayesinde Windows.old klasörünü otomatik olarak kolayca ve zahmetsizce silmiş olursunuz.

Disk Temizleme Aracını Bilgisayarımda Nasıl Bulabilirim?

Bu konuda 2 farklı yöntem uygulayabiliriz. Bu 2 yöntem de gayet kolay hızlı bir işlemdir.

1. Yöntem: Disk Temizleme’yi açmak için alttaki resimde görüldüğü gibi başlat düğmesini tıklayın, arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve karşınıza çıkan sonuç listesinden Disk Temizleme’yi tıklayın.

Bu bölümde eğer herhangi bir sürücü seçmeniz istenirse, yeni Windows yüklediğiniz sürücüyü (genellikle c sürücüsü olmaktadır) tıklayın ve sonra Tamam‘ı tıklayın.

Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, Sistem dosyalarını temizle’yi tıklatın. Resimde olduğu gibi.

Bir sürücü seçmeniz yeniden istenirse, yeni Windows yüklediğiniz sürücüyü tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın. Resimde olduğu gibi

Önceki Windows yüklemesi (yüklemeleri) onay kutusunu seçin, silmek istediğiniz dosyaların onay kutularını seçin ve sonra Tamam‘ı tıklayın. Gerekirse tümünü seçin gereksiz dosya olmasalar sistem zaten silmez onları.

Windows.old Klasörünü Silersem Ne Olur, Windows.old Klasörünü Nasıl silerim? Resimli Anlatım

Görüntülenen iletide Dosyaları Sil‘i tıklayın. Silme işlemi silinecek dosyaların boyutuna göre biraz zaman alabilir beklemeniz gerekecektir.

2. Yöntem:

Burdada yine 2 şekilde Disk Temizleme Aracına erişmeniz mümkün.

1. Yol: Bilgisayarım altındaki windows (C:) sürücüsünü sağ tuşla tıklayın ve özelliklere girin. Genel altında Diski temizleye tıklayın.
Disk Temizleme ekranında, Sistem dosyalarını temizle‘yi tıklatıyın.
Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, Sistem tarafından oluşturulan windows dosyalarını temizle’yi tıklayın. Veya silinecek dosyalar altındaki tüm kutuları işaretleyin. En son olarak dosyaları Sil‘i tıklayın.

Windows.old Klasörünü Silersem Ne Olur, Windows.old Klasörünü Nasıl silerim? Resimli Anlatım

2. Yol: Alttaki resimlerde de göreceğiniz üzere bilgisayarım altındaki windows (C:) sürücüsüne çift tıklayın ve açılan bölümde en üstte yönete tıklayın açılan menülerde en iyi duruma getir, temizle, biçimlendir yazan butonlardan temizle yazana sadece bir defa tıklayın ve Disk Temizleme ekranında, Sistem dosyalarını temizle‘yi tıklatıyın.
Disk Temizleme iletişim kutusunda, Disk Temizleme sekmesinde, Sistem tarafından oluşturulan windows dosyalarını temizle‘yi tıklayın. Veya silinecek dosyalar altındaki tüm kutuları işaretleyin. Son olarak da dosyaları Sil‘i tıklayın.

Windows.old Klasörünü Silersem Ne Olur, Windows.old Klasörünü Nasıl silerim? Resimli Anlatım

Yapamadığınız veya aklınıza takılan bir yer olursa alt kısımdaki forumdan yorum olarak belirtebilirsiniz. Kalın sağlıcakla…

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın