Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer?


Yeni Doğanlarda Sarılık Neden Olur, Nasıl İyileşir?

Sarılık, cildin sarı pigmentasyonu ve gözlerin beyazlığı ile karakterize edilir. Sarılık yeni doğanlarda oldukça yaygındır. Kandaki bilirubin (kırmızı kan hücrelerinin normal katabolizmasından kaynaklanan sarı pigment) seviyesindeki artışla meydana gelir. Bilirubin seviyesi fazla olduğunda, madde cilde, skleralara ve diğer dokulara yerleşebilir. Bilirubin düzeylerindeki artışla, sklera sarı rengini alan, ardından deriyi alan ilk maddedir. Yeni doğanların yarısından fazlası hayatın ilk haftasında sarılığa yakalanır. Sarılık, prematüre bebeklerde daha yaygındır. Normalde, yeni doğanlar doğumda yüksek miktarda alyuvar hücresine sahiptir ve eritrositleri yetişkinlerden daha düşük bir yaşama sahiptir.

Kırmızı kan hücrelerinin yüksek sayısı ve daha kısa ömürlü olması, yeni doğanlarda daha fazla hücre içermek üzere yaşlı eritrositlerin normal katabolizmasına neden olur. Vakti geçmiş kırmızı kan hücreleri normal olarak dalaktan atılır. Hemoglobin oksijenin kırmızı kan hücrelerine taşınmasından sorumlu olan maddedir, bu madde ayrılır ve geri dönüştürülür. Hemoglobin molekülünün bir kısmı, kandan karaciğere taşınan bilirubine dönüşür. Karaciğer, bilirubini başka bir maddeye bağlayarak ve konjuge bilirubin oluşturarak kimyasal olarak değiştirir. Konjuge bilirubin, daha sonra sindirim sisteminde salgılanan safraya aktarılır. Yetişkinlerde, bilirubin, sindirim sisteminde normal olarak bulunan bakteriler nedeniyle daha da bozulur.

Bu bilirubin formu dışkıda salgılanır ve bu da tipik kahverengi rengini verir. Bununla birlikte, bebeklerde, bilirubinin hazırlanmasından sorumlu olan bu tür bakteriler veya diğer sindirim enzimleri henüz mevcut değildir. Bu nedenle, yeni doğanların daha büyük çocuklardan ve yetişkinlerden daha fazla bilirubin ürettikleri ve daha yavaş ortadan kaldırdıkları göz önüne alındığında, yüksek kan seviyelerinin hızla birikmesi olasıdır. Bu bozukluk hiperbilirubinemi olarak bilinir.

Komplikasyonlar

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer
Yeni Doğanlarda Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sarılık tehlikesi, nedene bağlı olduğu gibi, bilirubin düzeyine ve bu seviyenin arttığı hıza bağlıdır. Sarılıktan kaynaklanan bazı bozukluklar bilirubin düzeyinden bağımsız olarak tehlikelidir. Ancak, sebebi ne olursa olsun aşırı derecede yüksek seviyeli bilirubin tehlikelidir. Yüksek seviyeli bilirubin düzeyinin en ciddi sonucu, beyindeki bilirubinin depolanmasında oluşan ve beyin hasarına yol açan bir bozukluk olan kernikterus’dur. Çekirdekler sadece bilirubin seviyesi yüksek olduğunda oluşur. Bu bozukluğu geliştirme riski, prematüre, ciddi hastalığa veya belirli ilaçlar verilen bebeklere göre daha fazladır. Tedavi edilmediği takdirde, Kernikterus letarji (uyku) veya uyuşukluk, kas tonunun bozulması, keskin krizler, iştah kaybı ve nöbetlere yol açabilir. Daha sonra, çocuklar serebral palsi ve işitme kaybından etkilenebilir ve körlük de oluşabilir. Günümüzde daha dikkatli yapılabilen hiperbilirubinemi ve erken tedavi incelemeleri sayesinde, kernikterus nadiren görülen bir rahatsızlık olmaya başladı…

1. fizyolojik sarılık

2. sarılık emzirme

3. anne sütü sarılığı

4. kırmızı kan hücrelerinin aşırı katabolizması (hemoliz)

fizyolojik sarılık pek çok bebekte oluşur. Bebeklerde genellikle hafif kırmızı kan hücrelerinin katabolizmasının bir sonucu olarak gelişir. Sindirim sistemi ve karaciğer olgunlaştıkça, bilirubin daha hızlı işlenir ve yakında sarılık ortadan kalkar. Genellikle, fizyolojik sarılık doğum nedeniyle bir bozukluktur. Genellikle sarılık bebeklerde 2-4 gün daha görünür. Kural olarak, fizyolojik sarılık diğer semptomlara neden olmaz ve 1-2 hafta içinde düzelir. Annenin bebeğini daha sık ve daha fazla emzirmesi ile bu sarılık kendiliğinden ortadan kalkar.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Sağlık, Yaşam
Hazımsızlık ve Sindirim Bozukluğu
Sindirim Bozukluğu Neden Olur?

Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları
Kadınlarda Vajinal Kaşıntı Nedenleri ve Tedavi Yolları

Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?
Baş Ağrısı Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?
Gaz Neden Olur, Tadavisi Nasıldır?

Kapat