Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?


Yenilenemez Enerji kaynakları doğa da çok uzun süre de oluştuğu ve bu sürecin oldukça uzun olması nedeni ile bunlara yenilenemez enerji kaynakları adı verilmiştir. Günümüz toplumunda bu enerji kaynaklarının kullanım oranı %95 seviyelerindedir. Önümüzde ki 30 yıl içerisinde bu enerji kaynaklarının birçoğunun tükeneceği hakkında öngörüler bulunmaktadır. Bu enerji yöntemine alternatif olarak ise de yenilenebilir enerji kaynakları bulunmaya çalışılmış ve bu enerji kaynakları ile tüm ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları ise Güneş enerjisi, Rüzgar enerjisi, Jeotermal enerji, hidrolik enerji, biyokütle ve hidrojen enerjisi olarak sıralayabiliriz. Ama günümüzde en çok tercih edilen enerji türü ise birinci sıra da rüzgar ikinci sıra da ise güneş enerjisi bulunmaktadır.

Yenilenemez Enerji Kaynakları

Petrol: Özellikle araçlarda yakıt olarak kullanılan ve hayatın bir çok noktasında da kullanılmaya devam eden bir kimyasal maddedir. Ülkemiz petrolü komşu ülkelerden ham olarak almakta ve gereksinimi doğrultusunda üretim yapmaktadır.

Doğalgaz: Yer altında bulunan fosiller tarafından üretilen bir yakıt türüdür. Ham petrolden sonra tüketim sırası ikinci sırada olup, en çok tüketilen maddelerden biridir. En çok ısınma da kullanılmaktadır. Dünya nüfusunun %75 gibi bir kesimi doğalgazı tercih etmektedir.

Kömür: Yeraltında sertleşmiş fosillerden oluşmaktadır. Dünyanın birçok yerinde bulunmaktadır. Genel olarak yer yüzeyine yakın yerlerde bulunur. Ülkemizde bulunan kömür çeşidi ise linyit kömürüdür. Taş kömürü ise Zonguldak, Ereğli ve Amasya illerinde çıkarılmaktadır.

Bor: Kimyasal bir madde olan bu element yarı metal olarak periyodik tablo da yerini almaktadır. Dünya bor rezervlerinin %70 gibi büyük bir kısmı ülkemizde bulunur. Geriye kalan kısmı ise Amerika da bulunduğu ön görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın