Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri


Yüksek Ateş Nedir, Neden Olur? Ateş, basitçe yüksek vücut ısısıdır. Sıcaklığı, 37.8 aşan tüm sıcaklık değerlerinin yüksek olduğu düşünülmektedir. 37 ° C’lik bir sıcaklık normal kabul edilirse de, vücut ısısı gün boyunca değişir. Sıcaklık sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonraki saatlerde daha yüksek, bazen 37.7 ° C’ye ulaşır. Benzer şekilde ateş, sabit bir sıcaklıkta kalmaz. Bazen sıcaklık günlük piklere ulaşır ve ardından normale döner ya da normal seviyelere dönmeden değişir. Uzmanlar artık ateş yükselmelerinin ve azalmanın gelişmesinin belirli bozuklukların tanısında özellikle önemli olduğuna inanmamaktadır. Hasta semptomları esas olarak ateşin kendisinden ziyade ateşin neden olduğu rahatsızlıklara bakılarak incelenir.

Birçok kişinin ateşin zararlı olabileceğine inanmasına rağmen, kısa süreli akut hastalıkların çoğunun neden olduğu 38 ° -40 ° C’ye kadar olan vücut ısısındaki tipik geçici artışlar sağlıklı yetişkinler tarafından iyi tolere edilir. Bununla birlikte, orta ateş, kalp veya akciğer rahatsızlıkları olan yetişkinler için biraz tehlikeli olabilir. Aslında ateş, kalp hızlanmasına ve solunum hızının artmasına neden olur. Ateş de demanslı insanların ruhsal durumunu daha da kötüleştirebilir. Aşırı sıcaklık artışları (genellikle 41 ° C’nin üzerinde) zararlı olabilir. Bu vücut ısısı zirveleri sonuçta birçok organın bozulmasına neden olabilir.

Bu tür aşırı artışlar bazen çok ciddi enfeksiyonlara (örneğin, sepsis, sıtma veya menenjit gibi) bağlıdır, ancak bunlar çoğunlukla sıcak çarpmasından veya bazı ilaçların kullanılmasından kaynaklanır. Aşırı yüksek ateşe neden olabilecek ilaçlar arasında yasadışı maddeler (kokain, amfetamin veya fensiklidin gibi), anestetik ve antipsikotikler neden olmaktadır.

Yüksek Ateş Neden Olur?

Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri
Yetişkinlerde Yüksek Ateş ve Nedenleri

Ateşe neden olan maddelere pirojen denir ve insan vücudunun içinden veya dışından gelebilirler. Ürettikleri mikroorganizmalar ve maddeler (toksinler gibi), insan vücudunun dışında üretilen pirojenlerin örnekleridir. İnsan vücudunda üretilen pirojenler genellikle monositler ve makrofajlar (iki tür beyaz kan hücresi) tarafından üretilir. Vücudun dışından gelen pirojenler, vücudun pirojenlerini serbest bırakması için stimüle ederek veya sıcaklığı kontrol eden beyin alanını doğrudan değiştirerek ateşe neden olabilir. Enfeksiyonlar ateşin tek nedeni değildir. Ateş, iltihaplanma, bir ilaca reaksiyon, alerjik reaksiyon, otoimmün hastalıklar saptanmamış kanser özellikle lösemi veya lenfoma neden olabilir. En fazla dört gün süren ateşi geliştiren erişkinlerde enfeksiyöz bir neden çok olasıdır. Enfeksiyöz olmayan bir neden, büyük olasılıkla, uzun süre devam eden veya tekrarlayan ateşe neden olur. Birçok tümör ve inflamatuar hastalık ateşe yol açar. Bazen ilaçlar ateşe neden olur. Potansiyel olarak tüm bulaşıcı hastalıklar ateşe neden olabilir. Genel olarak, en olası nedenler şunlardır:

1. Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları

2. Gastrointestinal enfeksiyonlar

3. İdrar yolu enfeksiyonları

4. Cilt enfeksiyonları

ilaçlar

Transfüzyon reaksiyonu

sıtma

Viral hepatit

Konunun ciddi veya kronik olup olmadığını belirleyin: Olası akut viral enfeksiyonların birçoğunun doğru bir şekilde teşhis edilmesi zordur yani, hangi virüsün enfeksiyona neden olduğunu tam olarak belirlemek zordur. Ateş belirtileri göstermeyenler ve ara sıra gösterenler için, ateş 24-48 saatten uzun sürerse doktora başvurmalıdırlar. Kişinin yaşı, diğer semptomları ve bilinen patolojilerine bağlı olarak, doktor hastadan ziyaret edilmesini ya da evde yapılacak tedavinin önerilmesini isteyebilir. Genellikle, diğer semptomlara bakılmaksızın, ateş 3-4 günden uzun sürerse hastalar doktorlarına başvurmalıdır.

Doktor Yaklaşımı

Doktor hastaya semptomlar ve tarih hakkında sorular sorarak başlar. Daha sonra objektif bir inceleme yapar. Fizik muayene ve tarihin sonuçlarına dayanarak, doktor genellikle ateşin nedenini ve gerekli muayeneleri belirleyebilir. Doktor, hastaya, önceki semptom ve hastalıkların, aldıkları ilaçlar hakkında sorular sorarak başlar. Ateşin meydana gelme şekli doktorun tanı koymasına yardımcı olur, ancak her gün tekrarlayan ateş veya üç gün içinde sıtma gibi tipik durumlar söz konusudur. Doktor sıtma olasılığını ancak hastanın çok yaygın olduğu bir coğrafi bölgede seyahat etmesi durumunda değerlendirir. Bazı enfeksiyonlar sadece bazı bölgelerde ortaya çıktığı için, son zamanlarda yapılan seyahatler ateşin nedenine açıklık getirebilir. Belli materyallere maruz kalma veya bazı hayvanlarla temas bile önemlidir. Örneğin, et işleme endüstrisinde çalışan bir insan, bruselloz adı verilen bakteriyel bir enfeksiyon riski altındadır. Ağrı olası ateş kökenini tanımlamak için önemli bir ipucudur; Bu nedenle doktor kulak, baş, boyun, diş, boğaz, göğüs, karın, kalça, rektum, kas ve eklemlerde olası ağrıları inceler. Ateşin nedenini belirlemek amacıyla diğer belirtiler burun akması, öksürük, ishal, idrar yolları semptomları incelenir.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Sağlık, Yaşam
Baş Dönmesi ve Vertigo Neden Olur?
Baş Dönmesi ve Vertigo Neden Olur?

Yeni Kimlik Kartı Değişimi İçin Randevu Alma, İstenen Belgeler ve Son Başvuru Tarihi

İşe İlk Girişte (İşe Başlarken) İstenen Belgeler Nelerdir?
İşe İlk Girişte (İşe Başlarken) İstenen Belgeler Nelerdir?

Bademciğe İyi Gelen Limon Çayı Tarifi
Bademcik Şişmesi Nasıl Geçer? Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bacak Kuruması Nedir, Neden Olur? Bacak Kurumasına Ne İyi Gelir?
Bacak Kuruması Nedir, Neden Olur? Bacak Kurumasına Ne İyi Gelir?

Kapat