Çalışan her vatandaşın çalışma prosedürü içerisinde yıllık izni muhakkak vardır. 2021 senesi içerisinde yıllık izne ait hakların öğrenilmesi amacıyla bu makale sizler için çok faydalı olacaktır.

Yıllık İzin Nedir?

Bir iş sözleşmesi bağlamında işveren olan kişiye karşı bağımlı bir şekilde çalışan işçinin uzun çalışma süreleri ve faaliyet gösterdiği sürenin zorlu koşulları nedeniyle fizikken ve ruhen güç ve kuvvet kaybetmesi sonrasında iş ilişkisinin devamı koşulu ile en az 1 yıl süreyle çalışmasını tamamlaması durumunda olan işçiye işveren aracılığı ile verilmiş olan anayasal hak yıllık izin hakkıdır.

Yıllık (Senelik) İzin Süreleri Kaç Gündür?

Herhangi bir işyerinde aktif bir şekilde faaliyet gösteren işçinin belirli bir müddet yani süre aynı işyerinde çalışmaları sonrasında elde etmiş oldukları senelik izin hakları olacaktır. Bu süre genel itibari ile işçinin aynı işyerinde çalışmakta olduğu senelik kıdem süresine ya da yaş durumuna göre değişiklik gösterebilir.

  • 1 ile 5 yıl arasında hizmeti bulunan çalışanın yıllık izin süresi 14 gün
  • 5 ile 15 yıl arasında hizmeti bulunan çalışanın yıllık izin süresi 20 gün
  • 15 yıl ve daha fazla yıl hizmet süresi bulunan çalışanın yıllık izin süresi 26 gün

Senelik Ücretli İzin Hakkı Ne Zaman Kazanılır?

İş Yasası’na göre işçi statüsünde çalışan bir işçinin hak etmiş olduğu senelik izin süresi bu işçinin ya da işçilerin aynı işverene ait bir ya da birkaç işyerinde sahip olmuş oldukları kıdem sürelerine göre belirlenir. İşe giriş tarihi itibari ile deneme süresi de bu süreye dahil olmak üzere 1 yılı doldurmuş işçiler yıllık izin kullanmaya hak kazanırlar.

Yıllık İzin Ücretinin Hesaplanması

Hayatını kaybetme veya işten ayrılmak gibi sebeplerle kullanılmamış olan yıllık ücretli izin ücreti son brüt ücreti esas alınarak hesaplanır. Bu hesaplama işlemleri daha çok fazla mesai ücreti, prim veya ek yardım ücretleri gibi çeşidi ücretlerin dahil edilmediği bilinmelidir.

Yıllık Ücretli İzin Kullanılmadığı Takdirde Bunun Karşılığında Para Talep Edilebilir Mi?

İşçi statüsünde çalışan vatandaşların sahip olmuş oldukları senelik izin hakkı kanunun vermiş olduğu bir haktır ve bunun temeli işçi olan kişinin işe gitmeyerek dinlenmesi manasına gelir. Dolayısıyla anayasal bir hak olan yıllık izin hakkının çalışırken ücrete dönüşmesi kesinlikle mümkün değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

İş Görmezlik Parası, İş Görmezlik Onay İşlemleri

Sigortalı olarak çalışanların hastalık, kaza ya da meslek hastalığına yakalanması durumunda istirahat…