YKS başvuruları ne zaman? YKS ne zaman yapılacak?


Yks nedir, yks neyin kısaltmasıdır? Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerden sonra adayların merak ettiği YKS hakkında merak edilen sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle YGS ve LYS sistemlerinin yerine getirilen bu yeni sınav sitemi olan YKS hakkında merak ettiğiniz bütün sorularınızın cevapları sitemizde.

YKS nedir? Yks Neyin Kısaltmasıdır?

Yükseköğretim Kurumlarına giriş sınavı olarak geçen bu sınav sisteminde başarılı olan öğrenciler üniversitelere giriş yapmak için bu sınavdan yeterli puanı almak zorundadır. YKS’nin ne zaman olacağı konusunda, sınav ücreti konusunda merak edilen detaylara buradan açıklık getirmek istiyoruz.

YKS ne zaman yapılacak?

YKS başvuruları ne zaman? YKS ne zaman yapılacak?
YKS başvuruları ne zaman? YKS ne zaman yapılacak?

Üniversiteye girmek isteyen adayların girmek zorunda olduğu bu sınav sisteminin 2018 yılı Haziran ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır. 30 Haziran ile 1 Temmuz arasında yapılması planlanan bu sınav sistemine başvuru yaparak sizlerde yüksek öğretim kurumlarında eğitim görme hayalinizi gerçeğe dönüştürme şansını bulmuş olabilirsiniz. Seçimlerden dolayı 1 hafta geriye atılan sınav tarihinin normalde 23 ve 24 Haziran 2018’de yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacak olmasından sonra ÖSYM geçtiğimiz günlerde sınav takviminde değişiklik yaptığını açıkladı ve bu konuda öğrencilere ek 1 hafta süre daha verilmesini kararlaştırdı.

15 Dakika kuralı geçerli olmayacak

Geçtiğimiz yılarda birçok öğrencinin mağdur olduğu sınav başlamadan 15 dakika önce sınav salonuna kimsenin alınmayacak olması, öğrencilerin mağdur olmasına neden olmuştu. Bu durumda karşısında gelen şikayetleri değerlendiren ÖSYM bu konuda yeni bir düzenleme getirdi ve sınav saatine kadar herkesin salona alınması konusunda gerekli açıklama yaptı. Yani 10.00’da başlayacak sınav için öğrenci adayları 09.59’da salona gelse dahi sınava alınacaktır.

YKS ücreti ne kadar oldu? 2018

2018 yılı içerisinde yapılacak olan YKS’nin sınav ücreti konusunda da ÖSYM gerekli olan açıklamayı yaptı. Sınava girmek isteyen adayların yatırması gereken tutarın 120 TL olduğu ÖSYM tarafından açıklandı. Ancak bu ücretin iki oturuma birden girecek olan adaylar için geçerli olduğunu belirtmek istiyoruz. Tek oturuma girecek olan adaylardan alınacak olan sınav ücretinin ise 60 TL olduğunu sizlere açıklamak istiyoruz. İşte YKS hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

İlginizi Çekecek Diğer Videolar

Konu hakkında yorumunuzu yazın