2018 YKS Kaç Gün Kaldı, Ne Zaman, Geri Sayım?


Yeni Sınav olan yks sınavı ne zaman, yks geri sayım, yks kaç gün kaldı sınavlarının yapılacağı ve ne şartlar altında yapılacağı merak konusu olmakta. Bu sınav sistemi yeni bir sınav sistemi olmasına rağmen dönem başladıktan sonra bu sistemin değişmesi öğrencilerde korkuya neden oldu. Sınavın nasıl olacağı, ne zaman olacağı bir hayli merak konusu ve yks olarak açıklanan yeni sistem yani yks ne zaman yapılacak gibi soruları da ardından getirmeye başladı. Buna göre 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında yapılacak olan sınavın adı YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak belirlendi. Bu sınav toplam iki oturumdan oluşacak.

Yks Geri Sayım

İlk yks sınavı 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında yapılacak. Bu yıl öğrencilerin bu konu da bir kaygı içerisinde girmelerine gerek yok. Zorlu maraton öncesi sınav stresi yaşayan ve bu stres sonrasında bir üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için oldukça önemli olan bu sınavın bu yıl yapılmaması oldukça mutlu edici bir durum.

YÖK başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre bu sınav toplam da iki oturumdan oluşacak. Sisteme göre Türkçe ve Matematik derslerinin ağırlık ortalaması oldukça artacak. Yani Matematik ve Türkçe derslerinde zayıf öğrenciler oldukça çabuk elenecek. Bu sebep ile bu derslere olan ilginin artması planlanıyor. Yeni sınav sistemine göre adaylar muhakeme, akıl yürütme, mantıklı düşünerek yargılama ve en önemlisi sözel ve sayısal becerilerin ön plana çıkarılması sağlanacak.

YKS Sınav Tarihleri

  • Birinci Oturum, 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah,
  • İkinci Oturum, 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah,
  • Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü

öğleden sonra yapılmasına karar verilmiştir.

LYS sınavına %40 oranında etki eden YGS sınavı artık “Temel Yetenek Testi (TYT)” olarak adlandırıldı. Buna göre bu sınav da Türkçe ve Matematik soruları sorulacak. Toplam da 80 sorudan oluşacak bu soruların yarısı yani 40 tanesi Matematik ve diğer 40 tanesi ise Türkçe soruları oluşacak. Bu sınavları yani TYT ve YKS ikisi de aynı gün olacak. İki oturum da yapılacak olan bu sınavların ilki sabah, ikincisi ise öğlenden sonra yapılacak. TYT ve TKS sınavları Haziran ayında yapılacak. Bu planlamaya göre Haziran ayının bir Cumartesi günü belirlenecek ve bu gün iki oturumun sınavı da yapılacak.

Bu iki sınav da alınan puanlara göre tercih hakları doğacak. Fakat oluşturulan yeni sınav sisteminde eğer TYT sınavından 200 puan ve üzeri alan adaylar eğer herhangi bir programa tercih yapmazlar ise bu puanı ertesi yıl da kullanma hakkına sahip olacakları belirtildi. Ales ve KPSS sınavlarında uygulanan bu sistem artık üniversitelere giriş sınavlarında da uygulanmaya başlayarak yeni bir sistemin ilk farklılıkları ortaya çıkmaya başladı.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Kaç Gün, Ne Zaman
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gün 2018?
Kısa Dönem Askerlik Kaç Gün, Kaç Ay 2018?

15 Tatile Kaç Gün Kaldı, Ara Tatil Ne Zaman?

YKS başvuruları ne zaman? YKS ne zaman yapılacak?
2018 Lisans Kaç Gün Kaldı Ne Zaman?

2017 DGS Kaç Gün Kaldı, Ne Zaman?

2018 YKS Kaç Gün Kaldı, Ne Zaman, Geri Sayım?
2018 KPSS Ön Lisans Ne Zaman, Kaç Gün Kaldı?

Kapat