Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?


Yoganın faydaları hem fiziksel hem de ruhsal olarak 2 kısımda incelenebilir, bir çok insan, sadece çok kötü ve çaresiz sakatlıklarını yoga ile düzelttikleri için, bunun sadece sağlık yararları olduğunu düşünürler. Ruhsal dinginlikle olan alakasınışünmezler. Yine ruhsal dinginliği sağlamaya odaklı yoga yapan insanların da çoğu denildiğinde, ruhsal olarak aydınlanma dışında bir cevap veremezler. Yoga faydaları hem bedene hem ruhadır. Sadece beden sağlığı için yoga yapanlar, bundan istifade edebilirler. Ancak sadece ruhsal aydınlanma için yoga yapanlar, hem ruhsal hem de fiziksel yararları kendi yaşamlarında fark etmeye başlarlar. Yogaya başlayan insanlar, genelde 2-3 ay içinde yoğun olarak hayatlarında bir çok değişime şahit oluyorlar.

metabolizma düzelir

kaslar ve tüm hücreler daha çok kanlanır

hareket ve elastikiyet artar

hastalıklar azalır

bağışıklık sistemi güçlenir

daha genç bir görünüm elde edilir

enerji artar

Yoganın Ruhsal Açıdan Yararları

Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?
Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Amaç 7 çakranın açılmasıdır. Çakraların her biri kundalini adı verilen kuyruk sokumu içinde var olduğu düşünülen hayat enerjisinin, beyne kadar giden omurga yolu üzerinde, 7 farklı yolda 7 farklı noktada birleşik haldedir. Her bir çakranın bir özelliği vardır. En tepede alnın ortasında 3. göz ve onun da tepesinde tepe çakrasııldığında, kişi tamamen aydınlanmış olur. Çeşitli yoga felsefeleri, her insanda bu potansiyelin olduğunu ifade ederler. Ancak her insan, bu noktaları uyaramadan ölüp gider.

Hepsini açanlar, aydınlanır. Yer yüzünde bu noktaların hepsini açabilen insan sayısı milyonda 1 bile değildir. Diğerleri para kazanmak, yolunu bulmak için youtube videolarında orada burada “ben aydınlandım, ben erdim gibi abuk sabuk iddialarla çıkarlar ve insanları yanlış yönlendirirler. Tek düşünceleri kendilerine bir topluluk oluşturmak ve onlara bir şeyler satmaktır.Ermiş insan, bir şeyler satmakla uğraşmaz. Ermiş ve aydınlanmış bir insanın, dünya malları ile para -altın borsa ile hiç bir alakası yoktur. O , elde ettiği dinginliği dünyaya inerek kirletmez. Etrafında insanların toplaşmasını ve onun enerjisini soğurmasını istemez. Can havli ile yardım isteyenlere, elbette kapılarını kapatmaz ama, bunun için bir çıkar düşünemez. Yoga ruhsal olarak aydınlanmanın sadece bir metodudur. Kişi, başkaları ile eremez. Kendi kendine, gerçeği bilme sorusunun peşine takılarak, samimiyetle arayışını sürdürerek, meditasyon yaparak veya inzivaya çekilerek ve ibadet ederek, erebilir.

Bu dünyada , günümüzde para-çıkar – rant gibi kavramların dinin önünde olduğu günümüzde, karşılıksız olarak sizi yoga yolunda ilerletecek, böylece ruhu yükselecek bir guru aramak saflıktır.

Yoganın ruhsal yararlarını, okuyarak değil, bizzat siz kendiniz deneyimleyerek görmelisiniz. Bunu yaparken, çoktan dünydan göçmüş olan bir çok gerçek gurunun sözleri size esin kaynağı olabilir. Mesela , maharaj, osho, krishnamurti, papaji, hatta sadguru gibi insanlar, bu yolda size fikir verebilirler. Kendi yolunuzu kendiniz bulursunuz. Ruhsal yolda ilerlemek; yüzeysel isteklerle gelip geçici heveslerle olacak iş değildir. Kişinin dünyada yeterince pişmesi acı çekmiş olması derin bir sorguda olması sürüden ayrılması ve tek başına olduğunu bu evrende idrak etmesi gerekiyor.

Yoga yapınca ve Aydınlanınca Ne olacak?

Tam olarak hiç bir şey olmayacak. Kişi dünyadaki bulunuş amacını idrak edecek, ruhunu yükseltmek için dünyanın kendisine verilen bir yükselme aracı olduğunu anlayacak, dünyada insanlara yardım etmenin, önemini idrak edecek, her an ölüme hazır olacak, dünya menfaatlerinin kölesi olmayacak ama onu bir araç olarak kullanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın


error: Content is protected !!
Daha fazla Yaşam
Menopoz nedir, neden olur, belirtileri nelerdir?
Kadınlarda Menopoz Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İsteyenlere Öneriler!

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer
Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hazımsızlık ve Sindirim Bozukluğu
Sindirim Bozukluğu Neden Olur?

Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?
Nefes Darlığı Neden Olur, Tedavisi Nasıldır?

Kapat