Yunus Emrenin Eserleri


Yunus Emre Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Anadolu’nun halk ve tasavvuf şairlerinden biridir. Yunus Emre 1238 yılında Eskişehir ilinin Mihalıççık ilçesine bağlı bir mahallesinde Dünya hayatına gözlerini açmıştır. Din tasavvufi olan Yunus, bektaşi dervişi ve erenlerinden biridir. Yunus Emre Allah’a olan aşkını şiirlerle dile getirir. Dile getirdiği bu şiirlerini topladığı kitap olan Divan kitabı bulunmaktadır. Bu kitap da bütün şiirleri yer aldığı bilinmektedir.

Efendilerin efendisi, düşkünlerin yardımcısı, benliğini bilmeyen, yüksekten bakmayan, “Bildik gelenler geçmiş, konanlar geri göçmüş Aşk şarabından içmiş, kim mana duyar ise Yunus yoldan azuban, yüksek yerde durmasın Sinle sırat görmeye, sevdiği didar ise” ve buna benzer birçok şiirin sahibi olan, ilim irfan sahibi, alçak gönüllü, aşk şarabından tatmış Yunus…

Diğer kitabı olan Risaletü’n Nushiye ise mesnevi tarzında yazılmış bir eserdir. Bu iki eserin detaylı bilgileri şöyledir.

Yunus Emrenin Eserleri

Divan

Yunus Emre yazmış olduğu şiirleri bu eserde toplayarak günümüze kadar saklanmıştır. Birçok kopyası bulunan bu eserin kopyaları titizlik ile saklanmaktadır. Fatih, Nuruosmaniye, Yahya Efendi, Karaman, Balıkesir, Niyazi Mısri, Bursa nüshası gibi kopyaları mevcuttur. Şiirler edebi kurallara uygun yazılmıştır.

Risaletü’n Nushiyye

Yunus Emre’nin ikinci eseridir. Eser Türkçe de “Nasihatler Kitabı” anlamına gelmektedir. Risale şeklinde yazıldığı bilindiği için 1307-8 yılları arasında yazıldığı tahmin edilmektedir. Bu kitap 573 beyitten oluşmaktadır. Bu kitabın toplam da beş nüshası bulunmaktadır. Bu nüshalar Fatih, Üsküdar Selimağa, Yahya Efendi, Nur-i Osmani, Taşbasması kitaplığında bulunmaktadır.

Yunus Emre’ye ait birçok şiir de bulunmaktadır. Bu şiirlerin isimleri aşağıda ki gibi sıralanmaktadır. Şiirlerinde genellikle Allah aşkını işlemektedir.


Yunus Emrenin Şiirleri

Aşkın Aldı Benden Beni
Bir Kez Gönül Yıktınsa
Acep Bu Benim Halim
Biz Kimseye Kin Tutmayız
Bize Didar Gerek Dünya Gerekmez
Çıktım Erik Dalına
Dervişlik Dedikleri
Dolap Niçin İnilersin
Elhamdülillah
Evvel Bahar Olmayınca
Evvel Benem Ahir
Gayrıdır Her Milletten Bu Bizim Milletimiz
Gel Dosta Gidelim Gönül
Gel Gör Beni Aşk Neyledi
Geldi Geçti Ömrüm Benim
Hak Çalab’ım
Hak Cihana Doludur
İçübeni Yutan Gelsin
İlim Kendin Bilmektir
Kalanlara Selam Olsun
Mânâ Evine Daldık
Miskinlik ile Gelsin
Nitekim Beni Beni Bildim
Seni Sıygaya Çeker / Bir Molla Kasım Gelir
Şol Cennetin Irmakları
Şöyle Garip Bencileyin
Taştın Yine Deli Gönül
Yar Yüreğim Yar
Yürü Yürü Yalan Dünya

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Twitter Google+

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yunus Emrenin Eserleri (15 Yorum)

  1. Çok nostajik ve entellektüel şiirleri var çok beyeniyorum özellikle sevgi ve aşk konulu olanları…

  2. Ödevim icin cok faydalı bilgiler yazmışsınız ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Daha fazla ödev ile ilgili konu açarsanız sevinirim. Bilgileriniz çok güzel


error: Content is protected !!