Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mart 2018

Zekat Kimlere Verilir?

Zekat Kimlere Verilir?
Lütfen, Yazımızı Değerlendirin ve Yorum Yapın...
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (21 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...

Zekat zenginlerin değil tüm malı olan kişilerin verdiği Allah’ın bir emridir. Zekat veren kişiler belirli miktarda malı olan ve Allah’ın o malın üzerinden vermesi gereken miktarı emrettiği şekilde zekatı verenlerdir. Aklı başında olan herkes malının zekatını vermelidir. Zekat miktarı da her malın cinsine göre değişiklik gösterir. Altında zekat miktarı farklıdır. Büyük baş hayvanlarda ve küçük baş hayvanlarda da farklıdır.

Zekat veren kişiler sadece zenginlerde değildir. Fakat zekat vereceğiniz kişiler fakir olan ve zekat vermeyen kişiler olmalıdır. Dul kadınlara ve yetimlere de zekat düşmektedir. İnsanlar öncelikle kendi akrabaları arasında fakir olan kişilere zekat vermelidir. Eğer etrafında akrabalarında zekat verecek kişi bulamazlarsa komşusuna vermelidir. Komşusunun da ihtiyacı yok ise başka bir fakire zekat vermeli. Kişiler zekatlarını başka bir dine mensup olan fakirlere veremez.

Zekat buluğ çağını geçmemiş erkek çocuklara da verilmez. Zekatı boşamış olduğunuz kadına iddet süresi geçtikten sonra verebilirsiniz. İddet süresi geçmemiş ise karınıza veremezsiniz. Çünkü hala sizin himayenizi altında sayılmaktadır. Zekat fakir olmayan ve zekat veren kişilere düşmez. Zekat verirken tüm bu kurallara dikkat etmeli ve ona göre zekat verdiğiniz kişileri seçmelisiniz. Dedeye, babaanneye, anneanneye, eşe, çocuğuna zekat düşmez. Anneye babaya da zekat kesinlikle verilmez. Bunun nedeni ise bu kişilere bakmak ile yükümlü olmanızdır. Kardeşe zekat verilir.

Reklam Alanı

Zekat her Müslümana da verilmez. Çünkü Müslümanların namaz kılması ve Allah’ın kurallarını yerine getirmesi gerekmektedir. Haram mal kazanan kişilere , içki içenlere ve namaz kılmayanlara zekat verilmez. Kadın fakir olan ve paraya ihtiyacı olan kocasına zekat verebilir. Hayır kurumlarına zekat verilmez. Zekat verdiğiniz şahsi kişi zekatı kendi isteği ile bir hayır kurumuna verirse zekatınız geçerli olur. Fakat yine zekat verdiğiniz kişi zekat vermeyen ve Müslüman olan kişi olmalıdır.

İnsanlar nisap miktarı malı dışında olan tüm mallarına zekat vermelilerdir. Zekat verdikleri malların ise Üzerlerinden bir sene geçmelidir. Ticaret yapılan mala sürekli işliyor ise zekat verilmez. Fakat belirli bir paranın üzerinden bir sene geçmiş ise zekat verilmelidir. Kişinin oturmuş olduğu ve ihtiyacı olan bir arabasına zekat vermesi gerekmez. Fakat arabası ve evi birden fazla ise zekat vermelidir. Zekat verilen kişinin aklı başında ve buluğ olması gerekmektedir.

Hizmetçilere ve fakir çocuklara da zekat verilir. Bir yetime eğer buluğ çağında değil ise annesi aracılığı ile zekat verebilirsiniz. Zekat vereceğiniz kişiyi de araştırmanız gerekmektedir. Verdiğiniz kişiye ne niyet ile para verdiğinizi de söylemelisiniz. Fakat söylemeseniz hediye olarak veriyorum deseniz de olur. Araştırma yapmadan insanlara zekat vermemelisiniz. Müslüman olmayabilir ve zekata ihtiyacı olmayabilir. Zekat salih amel işlemiş olan akrabaya verildiği zaman sevabı da artar. Borcu olan kişilerin borcunu zekata saymak caiz değildir. Ancak borcunuzu aldıktan sonra tekrar bu parayı zekat olarak o kişiye verebilirsiniz.
zekat, zekat kime verilir, zekat kimlere verilir, zekatı kime vermeliyiz

Bir önceki yazımız olan Valinin Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Cansu dedi ki:

  bu konu da bilgi edinmeyi istiyordum teşekkürler

 2. FEHMi dedi ki:

  Zekat günümüz de kimsenin vermediği paraya taptığı ve unutulmaya yüz tutan dini görevlerden biridir bana sorar iseniz.

 3. Hayrulnisa dedi ki:

  Zekat benim gözümde en önemli şeylerden biridir. Kazandığımız para da oturduğumuz ev de telefon da herşey de Yüce Yaradının. Biz onun emanetçisi iken kimin parasını kimden gizliyoruz ?

 4. Cemil dedi ki:

  Bugünler de zekat veren kişi sayısı oldukça azaldı. Ben sen derken bir elin beş parmağını belki geçmez. İnşallah zekat veren kişi sayısı zamanla artacak ve de ekonomiye oldukça güç sağlayacaktır

Yorum Yaz